Budowę nowej fabryki, elektrowni, instalacji można porównać do najbardziej skomplikowanego zadania pod kątem bezpieczeństwa, który skupia w sobie wszystkie obszary bhp, ppoż, ochrony środowiska w jednym miejscu i dużą presją czasu.
Posiadamy duże doświadczenie w projektowaniu, wdrażaniu i nadzorowaniu systemów bezpieczeństwach na budowach. Obsługiwane przez nas budowy uzyskiwały nagrody w konkursach krajowych związanych z bezpieczeństwem -Buduj Bezpiecznie, prowadzonych przez PIP – Państwową Inspekcję Pracy, oraz konkursach międzynarodowych, wtedy kiedy prowadzone były inwestycje dla międzynarodowych korporacji.
Prawidłowo prowadzony i nadzorowany projekt, ma zawsze jeden podstawowy cel – zero wypadków. Coraz częściej na budowie jest ważne także zarządzanie bezpieczeństwem w taki sposób, aby rozumieć i połączyć w jednym miejscu działaniu wiele grup pracowników z różnych obszarów kulturowych. Ten aspekt powinien zostać wcześniej przemyślany i zaprojektowany, aby przekazać wymagania wykonawcom przed jego wejściem na plac budowy. Inwestor decydując się na wydanie wielu milionów, a nawet miliardów złotych na inwestycje, remont, modernizację,powinien zostawiać mało rzeczy przypadkowi zapewniając odpowiedni poziom koordynacji i wiedzy inżynierskiej.
Jeżeli inwestycja jest realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj, rzeczy związane z bhp, ochroną środowiska, ochroną fizyczną powinny być brane pod uwagę już na etapie projektowania tego co mamy wybudować, tak aby zorganizować w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami, zaplecze budowy, strefy bezpieczeństwa, place montażowe i przygotowawcze, pola odkładcze. Z naszego doświadczenia wynika że bardzo dobry BIOZ ( Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia ) daje najlepsze efekty, minimalizując ryzyka na terenie budowy. Budowa jest prowadzona w oparciu o ścisły harmonogram wykonania prac budowlanych z kamieniami milowymi, gdzie istotne są sprawy związane z bhp, ppoż, ochroną środowiska oraz kontrola warunków wykonywania prac na budowie oraz kontrola dokumentów wykonawców przed ich dopuszczeniem do wykonywania prac.
Wykonawca jest zobligowany do wykonania IBWR ( Instrukcji Bezpiecznego Wykonania Robót). Jeżeli IBWR będzie sporządzona według wcześniej przyjętego i uzgodnionego standardu dokumentu, z określeniem ryzyka wykonywania prac, sprzętem, urządzeniami jaki ma być wprowadzony na budowę, zredukuje to ryzyka do stopnia akceptowalnego.
Dokumentacja przygotowana do prowadzenia budowy, ma za zadanie przygotowanie całego procesu od szkoleń wejściowych na budowę, sprawdzenia dokumentów wykonawcy, sprawdzenia sprzętu jaki jest wprowadzany na budowę poprzez bezpieczne prowadzenie prac, rozruch instalacji, prace odbiorowe, zakończenie budowy i likwidację zaplecza. System bezpieczeństwa budowy, ma za zadanie także określenie prac, które będą szczególnie niebezpieczne i na które wykonawca musi otrzymać Polecenie na wykonanie prac szczególnie niebezpieczne, a nadzór bezpieczeństwa budowy koordynuje wydawanie Poleceń i sprawdzanie warunków wykonywania prac.
Zakres ochrony środowiska jest niezwykle istotny ze względu na powstawanie dużej ilości odpadów podczas prowadzenia projektu, od typowych odpadów bytowych związanych np. z funkcjonowaniem pracowników na terenie budowy, po odpady niebezpieczne np. opakowania po farbach i chemikaliach. Nadzorować trzeba postępowanie z odpadami przez wykonawców, posiadanie przez nich stosowny pozwoleń tak aby nie obciążało to Inwestora.
Prace pożarowo niebezpieczne powinny być pod szczególnym nadzorem, ze względu na realne zagrożenie zainicjowania pożaru przez nieodpowiednie przygotowanie, prowadzenie i zakończenie takich prac. Budowy i modernizacje są prowadzone często na już funkcjonujących zakładach, istotną sprawą w tym przypadku jest kontrola dostępu pracowników do wydzielonych stref zakładu. Plan BIOZ wykonuje się na rzecz kierownika budowy, który bierze odpowiedzialność za stan bhp na terenie budowy.
Służba bhp wspomaga Kierownika Budowy w zapewnieniu bezpiecznych warunków podczas prowadzenia prac, szkolenia wejściowego na teren budowy i uzyskania przepustki, kontroli bhp prowadzonych prac, raportowania Inwestorowi i Kierownikowi stanu bezpieczeństwa i niezbędnych korekt jakie trzeba wprowadzić.
W przypadku wykonywania prac w sposób niebezpieczny, zagrażający zdrowiu lub życiu przez pracowników, służba bhp wstrzymuje te prace do chwili doprowadzenia stanu bezpieczeństwa do poziomu akceptowanego. Budowa powinna być zgłoszona do PIP – (Państwowa Inspekcja Pracy) przez Inwestora na 7 dni przed rozpoczęciem budowy lub prac rozbiórkowych, informacja o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych przekazywana jest do właściwego inspektora pracy ze względu na lokalizację budowy.
Plan BIOZ sporządza się także do prac rozbiórkowych. Jednym z warunków sporządzania planu BIOZ jest że przewidywane roboty budowlane będą trwać dłużej niż 30 dni roboczych i jednocześnie będzie przy nich zatrudnionych co najmniej 20 pracowników lub pracochłonność planowanych robót będzie przekraczać 500 osobodni. Plan BIOZ sporządza się także w przypadku prowadzenia prac szczególnie niebezpiecznych lub na czynnym zakładzie bez przerwania jego działalności.
Dla sporządzającego BIOZ powinien być dostępny dokument w postaci Harmonogramu wykonywania robót budowlanych i montażowych oraz Informacja do Planu BIOZ która jest składana na etapie składania projektu w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Prawidłowo prowadzony dokument plan BIOZ musi być aktualizowany na bieżąco w zależności od postępu prac na budowie. BIOZ, powinien być aktualizowany także w zakresie harmonogramu prac oraz w części rysunkowej do planu BIOZ. Plan Bioz powinien odnosić się także do sytuacji awaryjnych które mogą powstać na budowie i innych zdarzeń które mogą zakłócić pracę budowy wraz z przygotowanymi na te okoliczności procedurami i instrukcjami np.: podczas powstania wypadku lotniczego.
Podczas prowadzenia budowy bardzo ważne jest zatrudnianie wysokokwalifikowanej kadry z doświadczeniem, która jest wstanie szybko zdiagnozować obszar i rodzaj prac stwarzający zagrożenie w celu wprowadzenia działania zapobiegawczego i niedopuszczenia do wypadku przy pracy. Wypadek na terenie budowy może doprowadzić do bardzo dużych strat w postaci kosztu przestoju pracowników, kosztu wstrzymania prac, kosztów przestoju sprzętu, kosztów związanych z przesunięciem prac, kosztów związanych ze zmianami dokumentacji budowy itd. Przy dużej budowie koszty mogą być liczone w milionach złotych, dlatego jakość obsługi budowy może się bardzo szybko zwrócić.
Budowy kontrolują zewnętrzne służby państwowe PIP – Państwowa Inspekcja Pracy, PIS- Państwowa Inspekcja Sanitarna, WIOŚ – Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, PSP-Państwowa Straż Pożarna – dlatego istotne jest aby osoby zatrudnione do obsługi kontraktu posiadały wiedzę i doświadczenie z obszary, bhp, ppoż, ochrony środowiska i były obyte z kontrolami. Tak zorganizowana budowa odciąża Kierownika Budowy od obsługi organów kontrolnych i nie odrywa go, od jego podstawowego zadania jakim jest prowadzenie procesu budowlanego w oparciu o harmonogram.
Pozytywne wyniki kontroli na budowie dają poczucie zaopiekowania się obszarem bezpieczeństwa w sposób właściwy oraz jedną z ważniejszych rzeczy na budowie spokój Inwestora. Podczas prac budowlanych przy budowie np. małej instalacji chemicznej występuje bardzo dużo prac szczególnie niebezpiecznych typu: prace ziemne, prace w wykopach, prace na wysokości, prace pożarowo niebezpieczne, prace w zbiornikach, prace malarskie, prace antykorozyjne, prace z wykorzystaniem promieniowania jonizacyjnego, badania nie niszczące, próby ciśnieniowe, próby wytrzymałościowe, prace montażowe z wykorzystaniem sprzętu, prace dźwigowe, prace z chemikaliami, prace w przestrzeniach ograniczonych lub zamkniętych, magazynowanie gazów technicznych, prace odbiorowe, prace rozruchowe dlatego ważne jest aby korzystać z doświadczonej służby bhp.
Projekty budowlane są wykonane często bez szczegółów, dlatego obecność kwalifikowanej służby bhp z doświadczeniem na budowie, podczas prowadzenia robót budowlanych jest korzystne ze względu na szybką reakcję i wykonanie korekty na etapie budowy co zapobiega poprawkom podczas prac odbiorowych.